Forum Słodkie psiaki Strona Główna

 Alaskan Malamute

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Trolla
Junior Admin


Dołączył: 04 Cze 2007
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:40, 04 Cze 2007    Temat postu: Alaskan Malamute

Alaskan Malamute może okazać się dla Ciebie darem z niebios lub ...

Twoim najgorszym koszmarem"



Alaskan Malamute Club of America



wszystko zależy od tego czy Ty i Malamut pasujecie do siebie

◊ pobierz ulotkę w wersji .pdf






--------------------------------------------------------------------------------



PO PIERWSZE



Pamiętaj, że decyzja o zakupie (każdego) psa, to zobowiązanie na kilkanaście lat. Upewnij się więc, że:

Twoje sytuacja życiowa nie ulegnie zmianie, która za kilka lat zmusi Cię do oddania psa do schroniska (niestety znalezienie nowego domu dla dorosłego malamuta graniczy z cudem).

Jesteś i będziesz gotów zapewnić psu towarzystwo i zajęcie przez większa częsć dnia.

Pozostali domownicy swiadomie wspieraja Twoja decyzję i sa gotowi Ci pomóc.

Nikt z domowników nie cierpi na alergię odzwierzęca, która - jak wynika z naszych doswiadczeń - jest bardzo częstym powodem decyzji o oddaniu malamuta.

◊ Krótka Instrukcja Obsługi Psa - czyli wszystko to, co przyszły właściciel każdego psa wiedzieć powinien





--------------------------------------------------------------------------------

ALASKAN MALAMUTE - PIES POCIĄGOWY



Alaskan Malamute w swoim naturalnym środowisku pracował ciągnąc ciężkie ładunki na długich dystansach. Służył ludziom - Inuitom z plemienia Mahlemute - umożliwiając im przemieszczanie się w poszukiwaniu pożywienia. Mahlemute byli koczownikami, przenosili się z miejsca na miejsce z całym swoim dobytkiem, który ładowano na sanie. Zadaniem malamutów było przeciąganie całych inuickich wiosek na długich dystansach, co odbywało się oczywiście w spokojnym tempie. Malamut nie miał być szybki - miał być silny i wytrzymały.


Aby przeżyć na dalekiej, surowej Północy i jednocześnie być wydajnym pracownikiem, malamut musiał doskonale przystosować się do ciężkich warunków Arktyki i stawianych przed nim przez człowieka wymagań. Tylko najlepiej przystosowane, zdrowe i wytrzymałe osobniki mogły przetrwać. Siła i dynamika kończyn, jakość okrywy włosowej, osadzenie i długość ogona a nade wszystko niezwykła determinacja i siła charakteru - olbrzymia chęć pracy, inteligencja, żywiołowość i niezależność – to cechy decydujące o przeżyciu. Nie przypadkiem bardzo często można się spotkać z określeniem malamuta mianem "lokomotywy północy" ...

Jako, że współczesny malamut jest rasą prawie nie zmienioną poprzez proces hodowlany, jego żywiołowość nie znika w warunkach domowych. Zawsze będzie psem, który potrzebuje ruchu, pracy i wyzwań, reagującym bardzo niedobrze na nudę i monotonię ...

"Od tego, czy wybierzemy psa właściwej rasy, odpowiadającego naszym możliwościom i wymaganiom, zależy co najmniej dwanaście następnych lat naszego życia. Niemal wszystkie problemy pojawiające się pomiędzy psem a właścicielem biorą się stąd, że obaj po prostu do siebie nie pasują."

Katharina von den Leyen


CHARAKTER MALAMUTA

Towarzyski. Szczęsliwy, gdy może Ci towarzyszyć i być członkiem rodziny. Nie lubi samotnosci, w zwiazku z czym pozostawiony sam na długie godziny może wyć, niszczyć, kopać, próbować ucieczek.
Aktywny dla aktywnych. To nie mit, ze pies północy potrzebuje ruchu - niewybiegany, nadmiar energii może rozładować w domu lub w ogrodzie. Twój malamut sam powie Ci ile ruchu potrzebuje. Wybiegany utrzymuje prawidłowa wagę, a czas w domu poswięca na odpoczynek i sen. Minimalna dawka ruchu to codzienny ponad godzinny, intensywny spacer. Malamut będzie doskonałym partnerem pieszych i rowerowych wycieczek.

Niezależny. Zawsze pomysli zanim wykona Twoje polecenie. Sztuka jest przekonanie go do współpracy i nawiazanie z nim indywidualnej więzi. Wymaga to przejrzenia malamuciej natury i sporej pracy szkoleniowej w oparciu o pozytywne bodzce. Malamut na rozwiazania siłowe z reguły reaguje jeszcze większym uporem i umocnieniem w przekonaniu, że jednak nie masz racji.

Inteligentny. Potrafi różnymi sposobami dażyć do osiagnięcia celu. Wymaga zrozumienia i odpowiedniego wychowania. Potrzebuje silnego psychicznie i konsekwentnego w działaniu własciciela.

Opiekun i terapeuta. Malamut zaprzyjazni się z Twoimi dziećmi, będzie chętnie przyjmował ich pieszczoty i uczestniczył w ich zabawach, ale nie będzie im posłuszny i na pewno będzie zbyt silny aby mogły same wyprowadzać go na spacer. Jesli myslisz o malamucie jako terapeucie swojego niepełnosprawnego dziecka, koniecznie skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać odpowiednie rozwiazanie. Predyspozycje terapeutyczne nie sa cecha rasy, a jedynie wybranych, nierzadko specjalnie do tego przygotowywanych osobników.

Kompan i łowca. Kiedy malamut jest jeszcze szczenięciem, powinien w zasadzie bez problemu nawiazać pokojowe stosunki z każdym większym zwierzęciem domowym - innym psem, kotem, królikiem. Może jednak stanowić zagrożenie dla małych zwierzatek jak np. chomiki, ponieważ zwykle jest zapalonym mysliwym. Jesli zdecydujesz się na dorosłego, czy choćby kilkumiesięcznego malamuta, może on zwierzęta, których nie poznał w swoim dotychczasowym życiu jako domowników, traktować jak zwierzynę łowna. Dorosły pies może nie akceptować innych psów, szczególnie jesli sa tej samej płci.

Przyjaciel ludzi. Malamut nie jest psem obronnym ani stróżujacym. Normalny malamut jest przyjaznie nastawiony do ludzi, chętnie przyjmuje ich pieszczoty i zainteresowanie. Bardzo rzadko szczeka. Swoja sylwetka może jednak budzić respekt, lecz to przecież za mało jesli wymagasz by Twój pies zapewnił Ci bezpieczeństwo.

◊ Aby lepiej zrozumieć naturę malamuta przeczytaj artykuł o początkach i pierwotnym przeznaczeniu tej rasy.
◊ Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat malamutów - najobszerniejsze polskojęzyczne malamucie FAQ
◊ Malamut a husky - zobacz jak je odróżniać
◊ Zobacz co o malamucie mówi wzorzec rasy


--------------------------------------------------------------------------------



DAR Z NIEBIOS CZY KOSZMAR?



Malamut będzie dla Ciebie darem z niebios jeśli tak samo jak on:



Masz czas wolny. Twoja praca zawodowa umożliwia Ci codziennie spędzenie czasu z psem np. popołudniami i w weekendy. Jeśli jednak pracujesz po kilkanaście godzin dziennie, często wyjeżdżasz w delegacje, masz inną czasochłonną pasję wykluczającą udział psa – nie decyduj się na zakup malamuta.



Czas wolny lubisz spędzać aktywnie. Malamut zdecydowanie też. Będzie szczęśliwy mogąc Ci towarzyszyć na trasie, w trakcie pieszych czy rowerowych wypraw, wakacji w górach, nad morzem. Jeśli wolisz czas wolny spędzać w mieście, czy przed telewizorem – nie kupuj malamuta.



Marzysz o towarzyszu i przyjacielu. Chcesz by był pełnoprawnym domownikiem. Jeśli w Tobie lub wśród innych domowników myśl o traktowaniu psa jako członka rodziny budzi niechęć – nie kupuj malamuta.



Jesteś uczuciowy ale stanowczy. Kombinacja tych cech jest niezbędna przy wychowaniu towarzyskiej, ale niezależnej i krnąbrnej natury jaką jest malamut i przekonaniu go do współpracy z Tobą, do uznania Cię za Alfę (osobnika, który zawsze ma jakąś ciekawą propozycję, dlatego się go uwielbia i ... opłaca się go słuchać). Wychowanie nie kończy się na szczenięctwie, nad charakterem malamuta trzeba pracować stale. Jeśli masz problemy z konsekwencją i opanowaniem, czujesz obawę przed olbrzymim psem lub może zabraknąć Ci cierpliwości – nie kupuj malamuta – to spryciarz i szybko to wykorzysta dostarczając Ci masy stresu i nieprzyjemności.



Nie przewidujesz zmiany życiowej (zmiana miejsca zamieszkania, podjęcie absorbującej pracy...) która może uniemożliwić Ci opiekę nad malamutem. W razie czego masz przyjaciół, którzy na to nie pozwolą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Słodkie psiaki Strona Główna -> Grupa V Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin